Яке б не було взаєморозуміння між бізнес-партнерами, але ризик виникнення корпоративних конфліктів завжди залишається реальним. Наявність затяжного корпоративного конфлікту є небезпечнішою для бізнесу, ніж будь-які економічні кризи, оскільки руйнує бізнес зсередини. Оптимальне вирішення конфлікту між бізнес-партнерами, що неможливе без залучення юридичних радників, є запорукою збереження та продовження бізнес-діяльності.
У 2017 році корпоративне законодавство України зазнало суттєвих змін, що призвело до можливості вирішення конфліктів у позасудовому порядку за допомогою процедур примусового викупу («squeeze-out») та примусового продажу («sell-out») акцій.
Суть механізму «squeeze-out» полягає у можливості викупу акцій міноритарних акціонерів мажоритарним акціонером чи акціонерами товариства (обов’язковою умовою є володіння пакетом акцій у розмірі 95 та більше відсотків). Така можливість стала в нагоді тим компаніям, управління якими було ускладнене наявністю великої кількості міноритаріїв, які або навмисно «гальмують» діяльність товариства, або є взагалі «мертвими душами».
В результаті реалізації «squeeze-out», мажоритарний власник, крім вирішення корпоративного спору, отримує:
Процедура «sell-out» є протилежною механізму «squeeze-out» і полягає у наявності права вимоги у міноритаріїв продати мажоритарному власнику акції за ринковою ціною.
Команда ЮФ TOTUM надасть кваліфіковану юридичну допомогу при реалізації даних механізмів, в результаті чого мажоритарний власник компанії вирішить існуючий корпоративний конфлікт та спростить управління бізнесом або міноритарій зможе продати акції за ринковою ціною.
Описані вище механізми врегулювання корпоративних спорів можуть застосовуватися учасниками акціонерних товариств.
Щодо ТОВ, які на сьогодні є найпоширенішою формою ведення бізнесу, оптимальним рішенням буде укладення корпоративного договору, який дозволяє завчасно визначити механізми врегулювання конфліктів між бізнес-партнерами. Однак важливим моментом є його укладення ще до початку виникнення конфлікту. Так, можна обрати один із наступних методів вирішення розбіжностей між партнерами:
Детальніше про кожен з цих методів можете дізнатися у юристів практики Корпоративного та податкового права, які допоможуть визначитися з найбільш оптимальним для Клієнта варіантом врегулювання корпоративного конфлікту.
В сфері «Нерухомість та будівництво»
Переможець у номінаціі «Будівництва та нерухомості»
За версією Ukrainian Real Estate Club
5 місце в «Практиці нерухомості»
5 місце в практиці «Земельного права»