Процес оформлення права на земельну ділянку має розпочинатися з формування її як об’єкта цивільних прав.
Чинне законодавство визначає ряд альтернативних, а іноді імперативних механізмів відведення землі – розроблення проєкту землеустрою, того чи іншого виду технічних документації із землеустрою тощо.
Який шлях обрати, які переваги, кожного з них та недоліки – на всі ці питання наші експерти нададуть відповіді.
Проєкт землеустрою – це класичний механізм формування земельної ділянки з оформленням її у власність чи користування. Незалежно від стану забудови земельної ділянки та функціоналу розташованого в її межах нерухомого майна.
Не варто недооцінювати й інші способи. Зокрема, у випадку фактичного землекористування – для експлуатації та обслуговування нерухомого майна, допустимим є проведення так званої інвентаризації землі, тобто, узаконити фактичні межі використання. Процес формування такої ділянки подібний до проєкту землеустрою, однак допустимий виключно для власників нерухомого майна під ділянкою, яка формується, якщо мова йде про останніх як заявників.
Встановлення/відновлення меж, як правило, використовується коли мова йде вже про оформлене право до січня 2013 року або ж сформовану ділянку на підставі проєкту землеустрою, однак відомості про такі ділянки не зареєстровані в Кадастрі. Іншою підставою для розробки цієї документації може бути розміщення житлового будинку в межах ділянки, на яку претендує його власник.
Разом з тим, наявність інформації про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі ще не є законною підставою для її використання. Передача на тому чи іншому правовому титулі (оренда, сервітут, суперфіцій) так само супроводжується певним алгоритмом-шляхом проведення земельних торгів або передача землі безпосередньо заявнику.
Варіанти поведінки залежать від наявності підстав для проведення земельних торгів. У випадку, якщо такі відсутні, то продовження відведення ділянки в користування фактично повністю на плечах заявника – починаючи від подання відповідного пакету документів уповноваженому органу, закінчуючи укладенням відповідного договору на умовах, що є прийнятним для обох сторін.
В сфері «Нерухомість та будівництво»
Переможець у номінаціі «Будівництва та нерухомості»
За версією Ukrainian Real Estate Club
5 місце в «Практиці нерухомості»
5 місце в практиці «Земельного права»