Якщо у вас є компанія за кордоном, вам необхідно знати, коли та як подавати повідомлення про контрольовану іноземну компанію (КІК). Ось деякі важливі пункти:
Хто повинен подавати повідомлення про КІК?
Фізичні або юридичні особи-резиденти України повинні подавати повідомлення про КІК у таких випадках:
Володіння може бути як прямим, так і опосередкованим через інші юридичні особи.
Якщо ви проживаєте за кордоном понад 183 дні, ви все ще залишаєтесь податковим резидентом України, тому вам також може знадобитися подання повідомлення про КІК.
Які компанії потребують подання повідомлення?
Повідомлення треба подавати, якщо право на частку чи фактичний контроль у компанії виникло чи припинилося починаючи з 1 січня 2022 року. Це стосується створення нової компанії, придбання частки в існуючій компанії, продажу частки або ліквідації компанії. Подання повідомлення також необхідно для утворення компанії без статусу юридичної особи.
Які терміни подання повідомлення?
За змінами до Податкового кодексу, внесеними 7 березня 2022 року, змінилися вимоги щодо подачі повідомлення про КІК, і строки подання були призупинені. Згідно з новими змінами, подання повідомлення є обов’язковим у терміни, передбачені законом, незалежно від продовження воєнного стану.
Тому, згідно з законом, ви маєте 60 днів з моменту придбання, зміни, відчуження або ліквідації контрольованої іноземної компанії для подання повідомлення. Якщо ви набули частку у компанії у період з 07.06.2022 року до 25.11 цього ж року, то подати повідомлення потрібно було до 23 січня 2023 року. Якщо ви не подали повідомлення вчасно, є можливість уникнути відповідальності.
Яка відповідальність за неподання?
Штраф за неподання повідомлення про КІК є суттєвим і становить 300 прожиткових мінімумів для працездатної особи (на 1 січня 2023 року це 805 200 грн).
Варто зазначити, що відповідальність настає саме за неподання повідомлення, а не за прострочення його подання. Тому важливо подати повідомлення раніше, ніж податкові органи самі виявлять порушення.
Також варто поспішати з поданням повідомлення про КІК через законопроєкт No 8137, який передбачає штрафи за прострочку. Згідно з цим законопроєктом, кожен день протермінування тягне за собою штраф у розмірі одного прожиткового мінімуму, але не більше 25 розмірів (на 1 січня 2023 року це 67 100 грн). Законопроєкт No 8137 вже прийнято за основу 2 травня 2023 року.
Варто зазначити, що якщо податкові органи виявляють порушення самостійно, штраф нараховуватиметься саме за неподання повідомлення, а не за прострочення, однак законопроєктом No 8137 пропонується зменшити штраф до 50 прожиткових мінімумів.
Отже, якщо ви є власником або співвласником іноземної компанії, не зволікайте з поданням повідомлення про КІК, оскільки при виявленні порушення податковими органами ви ризикуєте отримати значний штраф.
В сфері «Нерухомість та будівництво»
Переможець у номінаціі «Будівництва та нерухомості»
За версією Ukrainian Real Estate Club
5 місце в «Практиці нерухомості»
5 місце в практиці «Земельного права»