Оренда землі характеризується такою ознакою як строковість.
Укладаючи відповідний договір, орендар має стратегічно підходити до питання умов використання земельної ділянки – вид діяльності, що планується здійснюватися на її території, її вплив на ґрунтовий покрив, період ведення бізнесу тощо.
Саме термін дії права землекористування напряму залежить від дії відповідного договору оренди.
Законотворець, усвідомлюючи специфіку ведення агробізнесу або будь-якого бізнесу, пов’язаного з використанням нерухомого майна, з метою забезпечення принципу стабільності ведення діяльності, передбачив переважне право для поточного землекористувача на продовження договірних відносин.
Акцентуємо увагу, що починаючи з 17 липня 2020 року правила таких привілеїв змінилися.
Для договорів, підписаних до цієї дати, застосуванню підлягають правила щодо переважного права на поновлення договору оренди землі.
Дане право не є абсолютним. Перед закінченням дії договору орендар має виразити своє бажання продовжувати співпрацю з власником земельної ділянки шляхом подання клопотання про поновлення дії останнього.
У такому випадку власник земельної ділянки має право або погодитися з орендарем або повідомити про інші умови, на яких готовий продовжувати співпрацю. У випадку незнаходження компромісу переважне право у орендаря зникає.
Права оренди за договором, укладеним після 17 липня 2020 року, або чинним договором, до якого внесені відповідні зміни після вказаної дати, можуть бути поновлені, якщо жодна із сторін не висловила заперечення про таке до закінчення його дії. Примітно, що за новими правилами жодних дій, направлених на продовження співпраці вчиняти не потрібно. Поновлення відбувається автоматично за рахунок технічних можливостей реєстру речових прав.
Однак такий принцип діє не завжди. Наприклад, коли мова йде про державну та комунальну землю вільну від забудови, поновлення договору не відбувається.
Натомість, у гру вступає переважне право на укладення договору оренди на новий строк. У такому випадку сторони узгоджують умови відповідного договору, а у випадку недосягнення компромісу переваги для попереднього орендаря зникають.
Законодавство оперує різними механізмами, які продукують виникнення орендних правовідносин. Однак коли мова йде про конкретну ситуацію варто врахувати всі обставини, строки, а також мету Клієнта для досягнення бажаного результату.
Наші експерти, які мають практичні навички та досвід, допоможуть Клієнту розібратися з хитросплетіннями нормативно-правового регулювання земельного та аграрного права.
В сфері «Нерухомість та будівництво»
Переможець у номінаціі «Будівництва та нерухомості»
За версією Ukrainian Real Estate Club
5 місце в «Практиці нерухомості»
5 місце в практиці «Земельного права»