Доволі частою була практика, коли органи місцевого самоврядування, укладаючи на початку 2000-х років з юридичними особами договори оренди земельних ділянок, які мають на меті здійснювати будівництво житлових та нежитлових об’єктів, передбачали для себе так званий «люфт» для того, щоб розірвати такого типу договори оренди з ініціативи однієї із сторін.
Такі договори зазвичай містили положення, згідно якого на Орендаря було покладено ряд зобов’язань, зокрема:
– забудова земельної ділянки впродовж перших трьох років з моменту здійснення державної реєстрації договору;
– використання земельної ділянки в межах цільового призначення;
– своєчасна сплата орендної плати;
– заборона передачі відповідної земельної ділянки в суборенду без надання згоди орендодавцем тощо.
Крім того, положеннями таких договорів оренди було визначено, що, у випадку невиконання або порушення одного з вище вказаних пунктів, Орендодавець наділений правом розірвання договір оренди із власної ініціативи.
До прикладу, за наявності політичної волі, громадського інтересу або зацікавленості конкурентів в отриманні такої земельної ділянки, Київською міською радою неодноразово приймались необґрунтовані рішення про розірвання договорів оренди земельної ділянки та повернення вказаних ділянок територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради. Як показує практика, такого типу рішення приймаються і сьогодні.
При розірванні договору оренди з ініціативи органу місцевого самоврядування із власної односторонньої ініціативи, найпоширенішою підставою була саме не забудова земельної ділянки впродовж трьох років та її використання не за цільовим призначенням.
Отже, в такому випадку єдиним дієвим механізмом відновлення договору оренди земельної ділянки є оскарження рішення міської/сільської ради щодо розірвання такого договору оренди в судовому порядку.
Команда Юридичної фірми “ТОТУМ”, володіючи значним досвідом правової роботи у цій сфері, надасть Клієнту комплексний супровід подібного судового спору, включаючи підготовку позову до органу місцевого самоврядування про визнання неправомірним та скасування рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки та подальше представництво інтересів в судах всіх інстанцій.
В сфері «Нерухомість та будівництво»
Переможець у номінаціі «Будівництва та нерухомості»
За версією Ukrainian Real Estate Club
5 місце в «Практиці нерухомості»
5 місце в практиці «Земельного права»