Закоренілий бюрократичний апарат органів державної влади та місцевого самоврядування, а також корупційна складова в питаннях розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності вже давно стали загальновідомими фактами. В цих умовах бізнесу доводиться витрачати невиправдано багато часу для отримання в користування (оренду) бажаної земельної ділянки державної чи комунальної власності. Фактично, бізнес, який готовий інвестувати кошти в розбудову інфраструктури міст України, змушений додатково нести витрати коштів та часу для отримання такої можливості.
Після отримання бажаного рішення органу місцевого самоврядування про передачу в оренду земельної ділянки, залишається лише підписати такий договір та користуватися ділянкою на умовах даного договору.
Однак вказані рішення про передачу земельних ділянок в оренду, а також самі договори оренди землі дуже часто стають предметом судових спорів. За багаторічний досвід участі у судових спорах щодо договорів оренди можна виділити кілька основних моментів.
Перший – це те, що ініціюють такі спори переважно органи прокуратури, конкуренти по бізнесу руками псевдоактивістів або жителі певного району чи місцевості, якщо йде мова про рішення щодо передання землі в оренду. Із вимогами щодо розірвання договорів оренди часто звертається і сам орган, рішенням якого така ділянка була передана в оренду.
Другий – це те, що підставами таких позовів може бути безліч як реальних доводів, так і неіснуючих, починаючи від процедурних порушень при прийнятті рішення та закінчуючи неправомірним переведенням землі із однієї категорії до іншої або порушенням умов договору оренди землі.
У будь-якому випадку, в разі задоволення таких позовів, що стосуються орендних правовідносин, єдиним хто несе моральні, матеріальні та ресурсі втрати, є орендар, тобто, бізнес. Фактично, весь час, витрачений на отримання ділянки в оренду, кошти, які інвестувалися у проєктну документацію, можуть бути зведені нанівець без сплати жодної компенсації та повернення коштів, в тому числі орендної плати.
Такі великі ризики просто зобов’язують не зволікати із залученням юридичного радника у випадку судового спору щодо бізнесу та землі. Тільки своєчасне залучення юридичних радників та згуртована робота щодо збирання доказів та формування правової позиції зможе принести позитивний результат розгляду справи.
Команда юридичної фірми ТОТУМ володіє значним досвідом участі у судових процесах, які пов’язані із орендними правовідносинами, в тому числі щодо визнання недійсними рішень чи розірвання договорів оренди. Відпрацьований алгоритм дій щодо захисту прав Клієнтів у вказаній категорії спорів дає нам можливість оперативно включатися в роботу та якісно і впевнено захищати права Клієнтів у судах.
В сфері «Нерухомість та будівництво»
Переможець у номінаціі «Будівництва та нерухомості»
За версією Ukrainian Real Estate Club
5 місце в «Практиці нерухомості»
5 місце в практиці «Земельного права»