За умовами Земельного кодексу України після встановлення цільового використання ділянки територія відноситься до однієї з встановлених категорій. Зміна цільового призначення землі є наслідком потреби користувачів використовувати належну їм земельну ділянку за призначенням, відмінним від передбаченого матеріалами формування – будувати сучасні житлово-офісні комплекси, замість застарілих промислових кварталів. Або ж навпаки приведення у відповідність поточного землекористування до вимог генерального плану міста.
Потребою може стати і відповідна зміна цільового призначення у відомостях Державного земельного кадастру, що стосується конфігурації, загальних характеристик земельної ділянки чи її обмежень тощо. Зміна цільового призначення земельної ділянки у воєнний стан проводиться без обмежень, заборон щодо процесу немає.
Такі ситуації є непоодинокими. Це не означає необхідність скасування земельної ділянки та формування нового об’єкту. Достатньо внести відповідні зміни. Підстави, алгоритм дій, а також правомірність їх вчинення у кожній конкретній ситуації має визначатися індивідуально.
До прикладу, якщо земельну ділянку ідентифікують за іншим місцем розташуванням, то достатнім для цього є відповідне рішення її власника. Натомість зміна цільового призначення означає проведення фактично аналогічних дій, як і при первинній реєстрації ділянки в кадастрі.
За внесеними до діючого закону поправками, зміна цільового призначення земельної ділянки 2024 року, наприклад із сільськогосподарської на промислову, відбуватиметься на спрощених умовах, отож, саме час почати діяти.
При цьому, варто пам’ятати, що одного лише бажання чи виробничої потреби, як правило, недостатньо для зміни даних про землю. У першу чергу необхідними умовами можуть бути врахування волі власника землі, іноді суміжних землекористувачів, функціонального зонування території. Таким чином, нерідко процедурі внесення змін передує підготовча робота (отримання згоди власника земельної ділянки, розроблення детального плану території тощо).
Тому, з метою вибору оптимальної моделі поведінки варто проаналізувати кінцеву мету клієнта, поточну ситуацію землекористування та містобудування, чинне нормативно-правове регулювання, яке за останній час підлягало реформуванню, а також оцінити ризики кожного із можливих механізмів реалізації.
За умови самостійного проведення зміна цільового призначення земельної ділянки знадобиться звернення до землевпорядника, розробки проекту, подання запитів та письмових клопотань про затвердження відповідних аспектів використання. Окремих навичок та терпіння потребує зміна цільового призначення земельної ділянки у воєнний час, особливо, якщо мова йде про території, розташовані у безпосередній близькості до зони бойових дій.
Наші спеціалісти знають все про те, як змінити цільове призначення земельної ділянки у відповідності до ваших потреб. Користуватися нерухомим майном без порушень законодавства — це бути впевненим у надійному збереженні активів. Вартість зміни цільового призначення земельної ділянки вираховується в кожному конкретному випадку індивідуально, за консультацією звертайтесь до наших фахівців.
В сфері «Нерухомість та будівництво»
Переможець у номінаціі «Будівництва та нерухомості»
За версією Ukrainian Real Estate Club
5 місце в «Практиці нерухомості»
5 місце в практиці «Земельного права»